Bratislava

Bratislava patrí medzi najmladšie hlavné mestá na svete, jej história však siaha až do staroveku. Po stáročia tu vedľa seba žili mnohé národy a národnosti a ich stopy dýchajú na turistov z budov a malebných ulíc historického centra. Užite si nezabudnuteľnú atmosféru „malého veľkého mesta“ a nechajte sa zlákať na prehliadku tých najkrajších kultúrnych a historických pamiatok.

BRATISLAVSKÝ HRAD

Symbolom a dominantou hlavného mesta je Bratislavský hrad, ktorý stojí na kopci nad starým historickým centrom. Jeho tvar pripomína prevrátený stôl s nohami nahor a je obľúbeným a vyhľadávaným miestom zahraničných turistov aj Bratislavčanov. Má bohatú históriu, hradné návršie bolo osídlené Keltmi už v neskorej dobe kamennej. Niekoľko storočí bol obývaný kráľmi Uhorského štátu, slúžil aj na umiestnenie generálneho seminára na výchovu kňazov, ba dokonca aj ako kasárne pre vojakov. Od zvrchovanosti je hrad reprezentačným sídlom Národnej rady Slovenskej republiky a svoje miesto tu našli aj expozície Slovenského národného múzea.

DÓM SV. MARTINA

Veľkolepý gotický kostol pripomína slávu Bratislavy, keď bola korunovačným mestom uhorských kráľov. V roku 1741 tu bola za uhorskú kráľovnú korunovaná Mária Terézia. Vnútro kostola zdobí pozoruhodný reliéf Najsvätejšej trojice a portál južnej predsiene predstavuje najstaršiu renesančnú architektonickú pamiatku na území Slovenska. Ako pamiatka na korunovačné časy leží dnes pozlátená 300 kg kópia koruny sv. Štefana vo veži Dómu vo výške 85 metrov.

MOST SNP

Pôvodne nazvaný Nový most bol postavený v roku 1972 a patrí mu svetové prvenstvo v kategórii zavesených mostov s jedným pylónom. Ide o jedinečné architektonické dielo, ktoré bolo na Slovensku v roku 2001 vyhlásené za stavbu storočia v kategórii Mostné stavby. V auguste 2012 získal Nový most späť svoje pôvodné pomenovanie Most SNP po historickej udalosti, ktorá je medzníkom v novodobých dejinách Slovenska. Súčasťou a zároveň jedinečným zakončením stavby je luxusná vyhliadková reštaurácia na samom vrchu mosta vo výške 95 metrov nad zemou. Okrem kulinárskych špecialít ponúka zážitok z nádherného výhľadu na celú Bratislavu.